European Rugby Champions Cup Teams and Officials

The European Rugby Champions Cup Round One teams have been named

The starting teams and replacements as well as the match officials and kick off times for this weekend’s European Rugby Champions Cup matches have been released.

Leicester Tigers v Stade Français Paris

Friday, 13 November
Kick off: 19:45
Welford Road
Referee: John Lacey (Ireland),
Assistant ref: David Wilkinson (Ireland),
Assistant ref: Olly Hodges (Ireland),
TMO: Simon McDowell (Ireland),
Citing Commissioner: Maurizio Vancini (Italy)

Teams

Leicester Tigers: Matthew Tait (c); Adam Thompstone, Peter Betham, Matt Smith, Vereniki Goneva; Owen Williams, Ben Youngs; Marcos Ayerza, Tom Youngs, Dan Cole, Mike Williams, Michael Fitzgerald, Tom Croft, Brendon O’Connor, Lachlan McCaffrey

Replacements: Leonardo Ghiraldini, Matias Aguero, Fraser Balmain, Dom Barrow, Jordan Crane, Sam Harrison, Seremaia Bai, Telusa Veainu

Stade Français Paris: Hugo Bonneval; Julien Arias, Paul Williams, Herman Meyer Bosman, Jérémy Sinzelle; Morné Steyn, Julien Dupuy; Zak Taulafo, Laurent Panis, Adrien Oleon, Paul Gabrillagues, Pascal Papé, Patrick Sio, Sylvain Nicolas, Sergio Parisse (c)

Replacements: Dany Priso, Zurabi Zhvania, Rabah Slimani, Alexandre Flanquart, Jonathan Ross, Julien Tomas, Waisea Vuidarvuwalu, Josaia Raisuqe

Oyonnax v Ulster Rugby

Saturday, 14 November
Kick off: 14:00
Stade Charles Mathon
Referee: Luke Pearce (England),
Assistant ref: Darren Gamage (England),
Assistant ref: Robin Goodliffe (England),
TMO: Trevor Fisher (England),
Citing Commissioner: Ray Wilton (Wales)

Teams

Oyonnax: Florian Denos (c); Silvere Tian, Vincent Martin, Eamonn Sheridan, Fetu’u Vainikolo; Regis Lespinas, Fabien Cibray; Laurent Delboulbès, Jody Jenneker, Marc Clerc, George Robson, Fabrice Metz, Valentin Ursache, Olivier Missoup, Viliami Maafu

Replacements: Jeremie Maurouard, Soane Tonga’uiha, Antoine Guillamon, Leon Power, Pierrick Gunther, Pedrie Wannenburg, Piri Weepu, Nicky Robinson

Ulster Rugby: Peter Nelson; Andrew Trimble, Darren Cave, Luke Marshall, Craig Gilroy; Paddy Jackson, Ruan Pienaar; Kyle McCall, Rory Best (c), Ricky Lutton, Dan Tuohy, Franco Van Der Merwe, Robbie Diack, Chris Henry, Nick Williams

Replacements: Rob Herring, Callum Black, Wiehahn Herbst, Lewis Stevenson, Sean Reidy, David Shanahan, Ian Humphreys, Louis Ludik

Racing 92 v Glasgow Warriors

Saturday, 14 November
Kick off: 16:15
Stade Yves-Du-Manoir
Referee: JP Doyle (England),
Assistant ref: Simon Harding (England),
Assistant ref: Paul Burton (England),
TMO: Graham Hughes (England),
Citing Commissioner: Peter Ferguson (Ireland)

Teams

Racing 92: Johannes Goosen; Joe Rokocoko, Henry Chavancy, Alexandre Dumoulin, Marc Andreu; Remi Tales, Maxime Machenaud (c); Eddy Ben Arous, Camille Chat, Ben Tameifuna, Luke Charteris, Francois van der Merwe, Wenceslas Lauret, Bernard Le Roux, Chris Masoe

Replacements: Dimitri Szarzewski, Julien Brugnaut, Cedate Gomes Sa, Thibault Dubarry, Yannick Nyanga, Xavier Chauveau, Benjamin Dambielle, Casey Laulala

Glasgow Warriors: Stuart Hogg; Tommy Seymour, Mark Bennett, Peter Horne, Sean Lamont; Finn Russell, Mike Blair; Ryan Grant, Pat MacArthur, Sila Puafisi, Leone Nakarawa, Jonny Gray (c), Robert Harley, Simone Favaro, Josh Strauss

Replacements: Shalva Mamukashvili, Gordon Reid, Zander Fagerson, Tim Swinson, Ryan Wilson, Grayson Hart, Richie Vernon, Taqele Naiyaravoro

Munster Rugby v Benetton Treviso

Saturday, 14 November
Kick off: 17:15
Thomond Park
Referee: Matthew Carley (England),
Assistant ref: Tim Wigglesworth (England),
Assistant ref: Paul Dix (England),
TMO: Rowan Kitt (England),
Citing Commissioner: Patrice Frantschi (France)

Teams

Munster Rugby: Andrew Conway; Keith Earls, Francis Saili, Denis Hurley, Simon Zebo; Ian Keatley, Conor Murray; Dave Kilcoyne, Mike Sherry, BJ Botha, Donnacha Ryan, Mark Chisholm, Dave O’Callaghan, Jack O’Donoghue, CJ Stander (c)

Replacements: Duncan Casey, James Cronin, John Ryan, Dave Foley, Robin Copeland, Tomas O’Leary, Rory Scannell, Lucas Amorosino

Benetton Treviso: Luke McLean; Ludovico Nitoglia, Jayden Hayward, Enrico Bacchin, Tommaso Iannone; James Ambrosini, Edoardo Gori; Matteo Zanusso, Ornel Gega, Rupert Harden, Rudolph Duncan Naude, Jean-François Montauriol, Francesco Minto, Alessandro Zanni, Abraham Jurgens Steyn

Replacements: Davide Giazzon, Matteo Muccignat, Filippo Filippetto, Dean Budd, Marco Barbini, Andrea De Marchi, Christopher Smylie, Samuel Christie

Saracens v Toulouse

Saturday, 14 November
Kick off: 17:30
Allianz Park
Referee: George Clancy (Ireland),
Assistant ref: Mark Patton (Ireland),
Assistant ref: Kieran Barry (Ireland),
TMO: Marshall Kilgore (Ireland),
Citing Commissioner: Eddie Walsh (Ireland)

Teams

Saracens: Alex Goode; Chris Ashton, Duncan Taylor, Brad Barritt (c), Chris Wyles; Owen Farrell, Richard Wigglesworth; Mako Vunipola, Jamie George, Petrus du Plessis, George Kruis, Maro Itoje, Michael Rhodes, Will Fraser, Billy Vunipola

Replacements: Schalk Brits, Rhys Gill, Juan Figallo, Alistair Hargreaves, Jackson Wray, Neil de Kock, Charlie Hodgson, Marcelo Bosch

Toulouse: Maxime Médard; Vincent Clerc, Gael Fickou, Toby Flood, Timoci Matanavou; Luke McAlister, Sébastien Bézy; Gurthro Steenkamp, Julien Marchand, Census Johnston, Yoann Maestri, Joe Tekori, Yacouba Camara, Thierry Dusautoir (c), Louis Picamoles

Replacements: Christopher Tolofua, Vasil Kakovin, Dorian Aldegheri, Romain Millo-Chluski, Imanol Harinordoquy, Talalelei Gray, Jean-Marc Doussain, Yann David

Northampton Saints v Scarlets

Saturday, 14 November
Kick off: 19:45
Franklin’s Gardens
Referee: Romain Poite (France),
Assistant ref: Tual Trainini (France),
Assistant ref: Pierre Brousset (France),
TMO: Eric Gonthier (France),
Citing Commissioner: Murray Whyte (Ireland)

Teams

Northampton Saints: Ben Foden; Ken Pisi, George Pisi, Luther Burrell, George North; JJ Hanrahan, Lee Dickson (c); Alex Waller, Mikey Haywood, Kieran Brookes, James Craig, Christian Day, Jamie Gibson, Tom Wood, Sam Dickinson

Replacements: Matti Williams, Ethan Waller, Paul Hill, Michael Paterson, Teimana Harrison, Kahn Fotuali’i, Steve Myler, Ah See Tuala

Scarlets: Aled Thomas; Michael Tagicakibau, Gareth Owen, Hadleigh Parkes, DTH van der Merwe; Steven Shingler, Gareth Davies; Rob Evans, Emyr Phillips, Peter Edwards, Jake Ball, Maselno Paulino, Aaron Shingler, James Davies, John Barclay (c)

Replacements: Kirby Myhill, Phil John, Will Taylor, Tom Price, Lewis Rawlins, Aled Davies, Regan King, Tom Williams

Leinster Rugby v Wasps

Sunday, 15 November
Kick off: 13:00
RDS Arena
Referee: Mathieu Raynal (France),
Assistant ref: Cyril Lafon (France),
Assistant ref: Thomas Dejean (France),
TMO: Philippe Bonhoure (France),
Citing Commissioner: Jeff Mark (Wales)

Teams

Leinster Rugby: Isa Nacewa (c); Zane Kirchner, Fergus McFadden, Noel Reid, Dave Kearney; Johnny Sexton, Eoin Reddan; Jack McGrath, Richardt Strauss, Mike Ross, Devin Toner, Mike McCarthy, Jordi Murphy, Sean O’Brien, Jamie Heaslip

Replacements: Sean Cronin, Cian Healy, Tadhg Furlong, Hayden Triggs, Jack Conan, Luke McGrath, Ian Madigan, Garry Ringrose

Wasps: Charles Piutau; Christian Wade, Elliot Daly, Ben Jacobs, Frank Halai; Ruaridh Jackson, Joe Simpson; Matt Mullan (c), Carlo Festuccia, Jake Cooper-Woolley, Joe Launchbury, Bradley Davies, Sam Jones, George Smith, Nathan Hughes

Replacements: Ashley Johnson, Simon McIntyre, Phil Swainston, James Gaskell, Guy Thompson, Dan Robson, Alex Lozowski, Sailosi Tagicakibau

Bordeaux-Bègles v ASM Clermont Auvergne

Sunday, 15 November
Kick off: 14:00
Stade Chaban-Delmas
Referee: Peter Fitzgibbon (Ireland),
Assistant ref: Leo Colgan (Ireland),
Assistant ref: Jonathan Peak (Ireland),
TMO: Jude Quinn (Ireland),
Citing Commissioner: Shaun Gallagher (Ireland)

Teams

Bordeaux-Bègles: Nans Ducuing; Metuisela Talebulamaijaina, Sofiane Guitoune, Julien Rey, Blair Connor; Lionel Beauxis, Heini Adams; Jean-Baptiste Poux, Ole Avei, Patrick Toetu, Julien Le Devedec, Jan Andre Marais (c), Louis Madaule, Hugh Chalmers, Loann Goujon

Replacements: Clement Maynadier, Sébastien Taofifenua, Francisco Gomez Kodela, Adam Jaulhac, Marco Tauleigne, Baptiste Serin, Romain Lonca, Charles Brousse

ASM Clermont Auvergne: Nick Abendanon; David Strettle, Aurélien Rougerie, Wesley Fofana, Noa Nakaitaci; Camille Lopez, Morgan Parra; Thomas Domingo, Benjamin Kayser, Clément Ric, Jamie Cudmore, Sébastien Vahaamahina, Damien Chouly (c), Alexandre Lapandry, Fritz Lee

Replacements: Marthinius Van Der Westhuizen, Raphael Chaume, Daniel Kotze, Flip Van Der Merwe, Vito Kolelishvili, Ludovic Radoslavjevic , Brock James, Albert Vulivuli

RC Toulon v Bath Rugby

Sunday, 15 November
Kick off: 16:15
Stade Félix Mayol
Referee: Nigel Owens (Wales),
Assistant ref: Neil Hennessy (Wales),
Assistant ref: Gwyn Morris (Wales),
TMO: Derek Bevan (Wales),
Citing Commissioner: Stefano Marrama (Italy)

Teams

RC Toulon: Delon Armitage; Josua Tuisova, Mathieu Bastareaud, Maxime Mermoz, Bryan Habana; Quade Cooper, Jonathan Pelissie; Xavier Chiocci, Anthony Etrillard, Levan Chilachava, Samu Manoa, Romain Taofifenua, Juan Smith (c), Juan Fernandez Lobbe, Steffon Armitage

Replacements: Bastien Soury, Florian Fresia, Mohamed Boughanmi, Duane Vermeulen, Theo Belan, Tom Taylor, Sebastien Tillous-Borde, Konstantine Mikautadze

Bath Rugby: Anthony Watson; Semesa Rokoduguni, Ollie Devoto, Kyle Eastmond, Matt Banahan; George Ford, Chris Cook; Nick Auterac, Rob Webber, David Wilson, Dom Day, David Attwood, Matt Garvey, Francois Louw (c), Leroy Houston

Replacements: Ross Batty, Max Lahiff, Henry Thomas, Stuart Hooper, Alafoti Fa’osiliva, Niko Matawalu, Rhys Priestland, Tom Homer

Ospreys v Exeter Chiefs

Sunday, 15 November
Kick off: 17:30
Liberty Stadium
Referee: Marius Mitrea (Italy),
Assistant ref: Giuseppe Vivarini (Italy),
Assistant ref: Stefano Roscini (Italy),
TMO: Stefano Penne (Italy),
Citing Commissioner: John Montgomery (Scotland)

Teams

Ospreys: Daniel Evans; Daf Howells, Jonathan Spratt, Josh Matavesi, Eli Walker; Dan Biggar, Brendon Leonard; Paul James, Scott Baldwin, Dmitri Arhip, Lloyd Ashley, Alun-Wyn Jones (c), Dan Lydiate, Justin Tipuric, James King

Replacements: Sam Parry, Ryan Bevington, Aaron Jarvis, Rory Thornton, Dan Baker, Thomas Habberfield, Sam Davies , Ben John

Exeter Chiefs

Jack Nowell; Matt Jess, Henry Slade, Sam Hill, James Short; Gareth Steenson (c), Will Chudley; Alec Hepburn, Luke Cowan-Dickie, Tom Francis, Mitch Lees, Damian Welch, Dave Ewers, Julian Salvi, Don Armand

Replacements: Jack Yeandle, Carl Rimmer, Moray Low, Ollie Atkins, Tom Johnson, Dave Lewis, Ian Whitten, Michele Campagnaro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close