European Rugby Champions Cup Round 3 teams

The European Rugby Champions Cup teams have been named

The starting teams and replacements as well as the match officials and kick off times for this weekend’s European Rugby Champions Cup matches have been released.

Ulster Rugby v Toulouse

Friday, 11 December
Kick off: 19:45
Kingspan Stadium

Match Officials
Referee: Wayne Barnes (England),
Assistant ref: Tim Wigglesworth (England),
Assistant ref: Paul Dix (England), T
MO: Graham Hughes (England),
Citing Commissioner: Mike Rafter (England)

Ulster Rugby: Louis Ludik; Andrew Trimble, Luke Marshall, Stuart McCloskey, Craig Gilroy; Paddy Jackson, Ruan Pienaar; Kyle McCall, Rory Best (c), Wiehahn Herbst, Alan O’Connor, Franco Van Der Merwe, Robbie Diack, Chris Henry, Nick Williams

Replacements: Rob Herring, Andy Warwick, Ricky Lutton, Clive Ross, Roger Wilson, Paul Marshall, Ian Humphreys, Rory Scholes

Toulouse: Clément Poitrenaud; Vincent Clerc, Gael Fickou, Toby Flood, Maxime Médard; Luke McAlister, Sébastien Bézy; Vasil Kakovin, Corey Flynn, Census Johnston, Yoann Maestri, Joe Tekori, Yacouba Camara, Thierry Dusautoir (c), Louis Picamoles

Replacements: Julien Marchand, Cyril Baille, Dorian Aldegheri, Edwin Maka, Gregory Lamboley, Gillian Galan, Jean-Marc Doussain, Alexis Palisson

Glasgow Warriors v Scarlets

Saturday, 12 December
Kick off: 13:00
Scotstoun Stadium

Match Officials
Referee: Mathieu Raynal (France),
Assistant ref: Sebastien Minery (France),
Assistant ref: Thomas Dejean (France),
TMO: Vincent Azoulay (France),
Citing Commissioner: Shaun Gallagher (England)

Glasgow Warriors: Stuart Hogg; Taqele Naiyaravoro, Alex Dunbar, Peter Horne, Tommy Seymour; Duncan Weir, Mike Blair; Ryan Grant, James Malcolm, Sila Puafisi, Leone Nakarawa, Jonny Gray (c), Josh Strauss, Simone Favaro, Adam Ashe

Replacements: Shalva Mamukashvili, Jerry Yanuyanutawa, Zander Fagerson, Tim Swinson, Robert Harley, Grayson Hart, Finn Russell, Sean Lamont

Scarlets: Steff Evans; Harry Robinson, Regan King, Gareth Owen, Michael Tagicakibau; Steven Shingler, Gareth Davies; Phil John, Emyr Phillips (c), Rhodri Jones, George Earle, Tom Price, Lewis Rawlins, Tom Phillips, Morgan Allen

Replacements: Kirby Myhill, Dylan Evans, Samson Lee, Maselino Paulino, Jack Condy, Rhodri Williams, Aled Thomas, Mike Collins

Racing 92 v Northampton Saints

Saturday, 12 December
Kick off: 16:15
Stade Yves-Du-Manoir

Match Officials
Referee: George Clancy (Ireland),
Assistant ref: Dudley Phillips (Ireland),
Assistant ref: Mark Patton (Ireland),
TMO: Marshall Kilgore (Ireland),
Citing Commissioner: Eddie Walsh (Ireland)

Racing 92: Brice Dulin; Joe Rokocoko, Casey Laulala, Henry Chavancy, Juan Imhoff; Dan Carter, Mike Phillips; Eddy Ben Arous, Dimitri Szarzewski (c), Ben Tameifuna, Luke Charteris, Francois van der Merwe, Wenceslas Lauret, Yannick Nyanga, Chris Masoe

Replacements: Camille Chat, Julien Brugnaut, Cedate Gomes Sa, Manuel Carizza, Antonie Claassen, Johannes Goosen, Alexandre Dumoulin, Maxime Machenaud

Northampton Saints: Ben Foden; Jamie Elliott, Luther Burrell, Tom Stephenson, George North; JJ Hanrahan, Lee Dickson (c); Alex Waller, Mikey Haywood, Kieran Brookes, Michael Paterson, Victor Matfield, Courtney Lawes, Teimana Harrison, Sam Dickinson

Replacements: Matti Williams, Ethan Waller, Paul Hill, Christian Day, Jamie Gibson, Kahn Fotuali’i, Steve Myler, Ah See Tuala

Benetton Treviso v Stade Français Paris

Saturday, 12 December
Kick off: 16:15
Stadio Comunale di Monigo

Match Officials
Referee: Matthew Carley (England),
Assistant ref: Luke Pearce (England),
Assistant ref: Peter Allan (England),
TMO: Rowan Kitt (England),
Citing Commissioner: Jeff Mark (Wales)

Benetton Treviso: Luke McLean; Andrea Pratichetti, Enrico Bacchin, Samuel Christie, Edoardo Gori; Jayden Hayward, Christopher Smylie; Matteo Zanusso, Ornel Gega, Alberto de Marchi, Rudolph Duncan Naude, Filo Paulo, Andrea De Marchi, Francesco Minto, Alessandro Zanni (c)

Replacements: Roberto Santamaria, Cherif Traore, Rupert Harden, Tom Palmer, Marco Lazzaroni, Alberto Sgarbi, James Ambrosini, Simone Ragusi

Stade Français Paris: Djibril Camara; Julien Arias, Paul Williams, Herman Meyer Bosman, Waisea Vuidarvuwalu; Jules Plisson, Will Genia; Heinke Van der Merwe, Laurent Sempéré, Paul Alo Emile, Hugh Pyle, Pascal Papé, Willem Alberts, Sylvain Nicolas, Sergio Parisse (c)

Replacements: Laurent Panis, Zurabi Zhvania, Zak Taulafo, Paul Gabrillagues, Raphael Lakafia, Clement Daguin, Jonathan Danty, Hugo Bonneval

Ospreys v Bordeaux-Bègles

Saturday, 12 December
Kick off: 17:15
Liberty Stadium

Match Officials
Referee: JP Doyle (England),
Assistant ref: Greg Garner (England),
Assistant ref: Paul Burton (England),
TMO: Sean Davey (England),
Citing Commissioner: Gordon Black (Ireland)

Ospreys: Daniel Evans; Hanno Dirksen, Jonathan Spratt, Josh Matavesi, Eli Walker; Dan Biggar, Brendon Leonard; Paul James, Scott Baldwin, Dmitri Arhip, Lloyd Ashley, Alun-Wyn Jones (c), Dan Lydiate, Justin Tipuric, James King

Replacements: Sam Parry, Nicky Smith, Aaron Jarvis, Rory Thornton, Dan Baker, Thomas Habberfield, Sam Davies , Ben John

Bordeaux-Bègles: Jean-Marcellin Buttin; Jean-Baptiste Dubié, Felix Le Bourhis, Charles Brousse, Nans Ducuing; Pierre Bernard, Heini Adams; Jefferson Poirot, Clement Maynadier, Sekope Kepu, Berend Botha, Adam Jaulhac, Matthew Clarkin (c), Hugh Chalmers, Marco Tauleigne

Replacements: Ronan Chambord, Jean-Baptiste Poux, Patrick Toetu, Cyril Cazeaux, Louis Madaule, Baptiste Serin, Romain Lonca, Paulin Riva

Exeter Chiefs v ASM Clermont Auvergne

Saturday, 12 December
Kick off: 17:15
Sandy Park Stadium

Match Officials
Referee: John Lacey (Ireland),
Assistant ref: Gary Conway (Ireland),
Assistant ref: Nigel Correll (Ireland),
TMO: Simon McDowell (Ireland),
Citing Commissioner: Murray Whyte (Ireland)

Exeter Chiefs: Phil Dollman; Jack Nowell, Ian Whitten, Sam Hill, James Short; Gareth Steenson, Will Chudley; Ben Moon, Jack Yeandle (c), Tom Francis, Mitch Lees, Damian Welch, Don Armand, Julian Salvi, Tom Waldrom

Replacements: Elvis Taione, Carl Rimmer, Moray Low, Geoff Parling, Tom Johnson, Dave Lewis, Will Hooley, Olly Woodburn

ASM Clermont Auvergne: Scott Spedding; David Strettle, Aurélien Rougerie, Hosea Gear, Noa Nakaitaci; Camille Lopez, Morgan Parra; Thomas Domingo, John Ulugia, Clément Ric, Paul Jedrasiak, Sébastien Vahaamahina, Peceli Yato, Vito Kolelishvili, Damien Chouly (c)

Replacements: Marthinius Van Der Westhuizen, Raphael Chaume, Daniel Kotze, Flip Van Der Merwe, Judicaël Cancoriet, Ludovic Radoslavjevic , Pato Fernandez, Albert Vulivuli

Munster Rugby v Leicester Tigers

Saturday, 12 December
Kick off: 19:45
Thomond Park

Match Officials
Referee: Romain Poite (France),
Assistant ref: Tual Trainini (France),
Assistant ref: Laurent Breil (France),
TMO: Gilles Cogne (France),
Citing Commissioner: Maurizio Vancini (Italy)

Munster Rugby: Andrew Conway; Keith Earls, Francis Saili, Denis Hurley, Simon Zebo; Ian Keatley, Conor Murray; James Cronin, Niall Scannell, BJ Botha, Dave Foley, Donnacha Ryan, Robin Copeland, Dave O’Callaghan, CJ Stander (c)

Replacements: Mike Sherry, Dave Kilcoyne, John Ryan, Mark Chisholm, Jack O’Donoghue, Tomas O’Leary, Tyler Bleyendaal, Lucas Amorosino

Leicester Tigers: Telusa Veainu; Adam Thompstone, Matt Smith, Seremaia Bai, Vereniki Goneva; Owen Williams, Ben Youngs; Marcos Ayerza, Tom Youngs, Dan Cole, Graham Kitchener, Michael Fitzgerald, Ed Slater (c), Brendon O’Connor, Lachlan McCaffrey

Replacements: Harry Thacker, Matias Aguero, Fraser Balmain, Dom Barrow, Tom Croft, Sam Harrison, Thomas Bell, Gonzalo Camacho

Oyonnax v Saracens

Sunday, 13 December
Kick off: 14:00
Stade Charles Mathon

Match Officials
Referee: Marius Mitrea (Italy),
Assistant ref: Matteo Liperini (Italy),
Assistant ref: Stefano Penne (Italy),
TMO: Carlo Damasco (Italy),
Citing Commissioner: John Charles (Wales)

Oyonnax: Quentin Etienne; Silvere Tian, Guillaume Bousses, Alaska Taufa, Dug Codjo; Rory Clegg, Fabien Cibray (c); Soane Tonga’uiha, Jeremie Maurouard, Horace Pungea , Leon Power, Geoffrey Fabbri, Valentin Ursache, Olivier Missoup, Pedrie Wannenburg

Replacements: Thomas Bordes, Lukas Rapant, Marc Clerc, Antoine Guillamon, Pierrick Gunther, Florian Faure, Arthur Aziza, Regis Lespinas

Saracens: Alex Goode; Chris Ashton, Marcelo Bosch, Brad Barritt (c), Chris Wyles; Owen Farrell, Richard Wigglesworth; Mako Vunipola, Jamie George, Juan Figallo, Jim Hamilton, Maro Itoje, Michael Rhodes, Will Fraser, Billy Vunipola

Replacements: Schalk Brits, Rhys Gill, Petrus du Plessis, Kelly Brown, Jackson Wray, Neil de Kock, Charlie Hodgson, Michael Ellery

RC Toulon v Leinster Rugby

Sunday, 13 December
Kick off: 16:15
Stade Félix Mayol

Match Officials
Referee: Nigel Owens (Wales),
Assistant ref: Gwyn Morris (Wales),
Assistant ref: Wayne Davies (Wales),
TMO: Derek Bevan (Wales),
Citing Commissioner: John Byett (England)

RC Toulon: Delon Armitage; Bryan Habana, Mathieu Bastareaud, Ma’a Nonu, Drew Mitchell; Matt Giteau, Eric Escande; Florian Fresia, Guilhem Guirado, Matt Stevens, Samu Manoa, Romain Taofifenua, Mamuka Gorgodze, Steffon Armitage, Duane Vermeulen

Replacements: Anthony Etrillard, Xavier Chiocci, Levan Chilachava, Juan Smith, Tom Taylor, Maxime Mermoz, Anthony Meric, Jocelino Suta

Leinster Rugby: Rob Kearney; Fergus McFadden, Ben Te’o, Luke Fitzgerald, Isa Nacewa (c); Johnny Sexton, Isaac Boss; Cian Healy, Richardt Strauss, Mike Ross, Devin Toner, Mike McCarthy, Rhys Ruddock, Josh Van Der Flier, Jamie Heaslip

Replacements: Sean Cronin, Jack McGrath, Martin Moore, Tom Denton, Jordi Murphy, Eoin Reddan, Ian Madigan, Dave Kearney

Wasps v Bath Rugby

Sunday, 13 December
Kick off: 17:15
Ricoh Arena

Match Officials
Referee: Jerome Garces (France),
Assistant ref: Maxime Chalon (France),
Assistant ref: Jean-Luc Rebollai (),
TMO: Eric Gauzins (France),
Citing Commissioner: Eugene Ryan (Ireland)

Wasps: Rob Miller; Sailosi Tagicakibau, Elliot Daly, Ben Jacobs, Charles Piutau; Ruaridh Jackson, Joe Simpson; Matt Mullan, Ashley Johnson, Jake Cooper-Woolley, Joe Launchbury, Bradley Davies, James Haskell (c), George Smith, Nathan Hughes

Replacements: Edd Shervington, Simon McIntyre, Lorenzo Cittadini, James Gaskell, Sam Jones, Dan Robson, Jimmy Gopperth, Alapati Leiua

Bath Rugby: Anthony Watson; Semesa Rokoduguni, Jonathan Joseph, Kyle Eastmond, Matt Banahan; George Ford, Niko Matawalu; Max Lahiff, Ross Batty, David Wilson, Tom Ellis, David Attwood, Matt Garvey, Francois Louw (c), David Denton

Replacements: Rob Webber, Nathan Catt, Henry Thomas, Charlie Ewels, Leroy Houston, Chris Cook, Rhys Priestland, Tom Homer

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA *

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close