European Rugby Challenge Cup Teams and Officials

Worcester Warriors have been beaten by Zebre

The starting teams and replacements as well as the match officials and kick off times for this weekend’s European Rugby Challenge Cup matches have been released.

Edinburgh Rugby v Grenoble

Friday, 13 November
Kick off: 19:30
BT Murrayfield Stadium
Referee: Ben Whitehouse (Wales),
Assistant ref: Sean Brickell (Wales),
Assistant ref: Jon Hardy (Wales),
Citing Commissioner: John Byett (England)

Teams

Edinburgh Rugby: Dougie Fife; Damien Hoyland, William Helu, Matt Scott, Tom Brown; Greig Tonks, Sam Hidalgo-Clyne; Alasdair Dickinson, Ross Ford, WP Nel, Anton Bresler, Alex Toolis, Mike Coman (c), John Hardie, Cornell Du Preez

Replacements: Neil Cochrane, Rory Sutherland, John Andress, Nasi Manu, Hamish Watson, Sean Kennedy, Blair Kinghorn, Chris Dean

Grenoble: Clement Gelin; Tino Nemani, Chris Farrell, Jackson Willison, Daniel Kilioni; Gilles Bosch, James Hart (c); Fabien Barcella, Loick Jammes, Kevin Goze, James Percival, Mathias Marie, Mahamadou Diaby, Fabien Alexandre, Dylan Hayes

Replacements: Arnaud Heguy, Sona Taumalolo, Walter Desmaison, Ben Hand, Steven Setephano, Christophe Loustalot, Xavier Mignot, Lucas Dupont

Brive v Newcastle Falcons

Friday, 13 November
Kick off: 19:30
Stade Amédée-Domenech
Referee: Leighton Hodges (Wales),
Assistant ref: Martyn Lewis (Wales),
Assistant ref: Kelvin Shorte (Wales),
Citing Commissioner: Dennis Jones (Wales)

Teams

Brive: Romain Sola; Elia Radikedike, Atila Septar, Christopher Tuatara, Benito Masilevu; Nicolas Bézy, Bastien Duhalde; Damien Lavergne, Thomas Acquier, Giorgi Jgenti, Victor Lebas, Wilhem Steenkamp, Said Hireche (c), Poutasi Luafutu, William Whetton

Replacements: Guillaume Ribes, Goderzi Shvelidze, Yusuf Tuncer, Peet Marais, Hugues Briatte, Jean-Baptiste Pejoine, Benjamin Petre, Anderson Neisen

Newcastle Falcons: Craig Willis; Marcus Watson, Tom Penny, Chris Harris, Belisario Agulla; Tom Catterick, Micky Young; Alex Rogers, George McGuigan, Taione Vea, Sean Robinson, Kane Thompson, Richard Mayhew, Dan Temm, Mark Wilson (c)

Replacements: Rob Hawkins, Ben Harris, Andy Foster, Mouritz Botha, Calum Green, Ruki Tipuna, Dan Marshall, Callum Chick

Rugby Calvisano v Cardiff Blues

Saturday, 14 November
Kick off: 15:00
Peroni Stadium
Referee: Craig Maxwell-Keys (England),
Assistant ref: Andrew Small (England),
Assistant ref: Nigel Carrick (England),
Citing Commissioner: Jean-Claude Legendre (France)

Teams

Rugby Calvisano: Matteo Minozzi; Ben De Jager, Alberto Chiesa, Tommy Castello (c), Marco Susio; Filippo Buscema, Riccardo Raffaele; Sami Panico, Lorenzo Giovanchelli, Salvatore Costanzo, Agustin Cavalieri, Davide Zanetti, Matteo Archetti, Maxime Mbanda, Jim Tuivaiti

Replacements: Luhandre Luus, Gabriele Morelli, Rudy Biancotti, Michele Andreotti, Luca Beccaris, Renato Giammarioli, Giacomo De Santis, Daniele Di Giulio

Cardiff Blues: Dan Fish; Alex Cuthbert, Rey Lee-Lo, Gavin Evans, Tom James; Rhys Patchell, Lloyd Williams; Gethin Jenkins (c), Kristian Dacey, Dillon Lewis, Jarrad Hoeata, James Down, Ellis Jenkins, Sam Warburton, Josh Turnbull

Replacements: Matthew Rees, Tom Davies, Craig Mitchell, Lou Reed, Manoa Vosawai, Tavis Knoyle, Jarrod Evans, Blaine Scully

Worcester Warriors v La Rochelle

Saturday, 14 November
Kick off: 15:00
Sixways Stadium
Referee: Dudley Phillips (Ireland),
Assistant ref: Nigel Correll (Ireland),
Assistant ref: Brian MacNeice (Ireland),
Citing Commissioner: Gordon Black (Ireland)

Teams

Worcester Warriors: Ben Howard; Tom Biggs, Max Stelling, Ravai Fatiaki, Dean Hammond; Ryan Lamb, Charlie Mulchrone (c); Ryan Bower, Ben Sowrey, Joe Rees, Tevita Cavubati , Darren O’Shea, Sam Betty, Carl Kirwan, Matt Cox

Replacements: Jaba Bregvadze, Gareth Milasinovich, Mike Daniels, Dan Sanderson , Nial Annett, JB Bruzulier, Ryan Mills, Perry Humphreys

La Rochelle : Benjamin Lapeyre; Alexander Northam, Elliot Roudil, Jean-Pascal Barraque, Martin Carre; Charles Bouldoire, Ricky Januarie; Thomas Synaeghel, Maxime Gau, Vincent Pelo, Damien Lagrange, Leo Cedaro, Romana Graham, Benoit Guyot, Zeno Kieft (c)

Replacements: Benjamin Geledan, Mike Corbel, Gagi Bazadze, Jone Qovu Nailiko, Romain Sazy, Jules Lebail, Fabien Fortassin, Malietoa Hingano

London Irish v Agen

Saturday, 14 November
Kick off: 15:00
Madejski Stadium
Referee: Gary Conway (Ireland),
Assistant ref: Eddie Hogan-O’Connell (Ireland),
Assistant ref: Richard Kerr (Ireland),
Citing Commissioner: Tim Lowry (Ireland)

Teams

London Irish: Sean Maitland; Alex Lewington, Aseli Tikoirotuma, , Topsy Ojo; Chris Noakes, Darren Allinson; Tom Court, Gerard Ellis, Halani Aulika, Eoin Sheriff, Matt Symons (c), Rob McCusker, Joe Trayfoot, Tom Guest

Replacements: Tom Cruse, Tom Smallbone, Leo Halavatau, David Sisi, Luke Narraway, Connor Murphy, Theo Brophy Clews, Dom Waldouck

Agen: François Tardieu; Filipo Nakosi, Julien Heriteau, Vincent Roux, Jason Deschamps; Bautista Guemes, Paul Abadie (c); Quentin Bethune, Marc Barthomeuf, Nicolas Chocou, Jean-Baptiste Roidot, Denis Marchois, Antoine Miquel, Nicolas GAL, Marc Baget

Replacements: Charly Morlay, Viliamu Afatia, Dave Ryan, Léo Bastien, Felicien Vergnon, Clement Darbo, François Bouvier, Benoit Sicart

Enisei-STM v Connacht Rugby

Saturday, 14 November
Kick off: 15:00
Central Stadium
Referee: Sébastien Minery (Fra);
Assistant referees: Arnaud Blondel (Fra), Sergey Murashkin (Rus)
Citing Commissioner: Richard McGhee (Scotland)

Teams

Enisei-STM: Iurii Kushnarev; Mikhail Babaev, David Kacharava, Dmitrii Gerasimov, Denis Simplikevich; Ramil Gaisin, Jurijs Baranovs (c); Aleksandr Bezverkhov, Stanislav Selskii, Innokentiy Zykov, Uldis Saulite, Viacheslav Krasylnyk, Vitalii Orlov, Andrey Temnov, Dmitrii Krotov

Replacements: Nazir Gasanov, Andrei Polivalov, Evgenii Pronenko, Evgeny Elgin, Sergey Kuzmenko, Alexey Shcherban, Dmitriy Simonov, Anton Rudoi

Connacht Rugby: Darragh Leader; Rory Parata, Bundee Aki, Peter Robb, Niyi Adeolokun; AJ MacGinty, Ian Porter; Denis Buckley, Shane Delahunt, Finlay Bealham, Ultan Dillane, Aly Muldowney, John Muldoon (c), James Connolly, George Naoupu

Replacements: David Heffernan, Ronan Loughney, Conan O’Donnell, Danny Qualter, Sean O’Brien, Caolin Blade, Jack Carty, Craig Ronaldson

Gloucester Rugby v Zebre Rugby

Saturday, 14 November
Kick off: 15:15
Kingsholm Stadium
Referee: Andrew Brace (Ireland),
Assistant ref: Stuart Gaffikin (Ireland),
Assistant ref: John Carvill (Ireland),
TMO: Dermot Moloney (Ireland),
Citing Commissioner: Iain Goodall (Scotland)

Teams

Gloucester Rugby: Rob Cook; Stevie McColl, Bill Meakes, Mark Atkinson, Henry Purdy; Billy Burns, Callum Braley; Yann Thomas, Tom Lindsay, Paul Doran-Jones, Elliot Stooke, Jeremy Thrush, Ross Moriarty, Jacob Rowan (c), Lewis Ludlow

Replacements: Darren Dawiduik, Dan Murphy, Nicky Thomas, Tom Hicks, Daniel Thomas, Greig Laidlaw, Henry Trinder, Ollie Thorley

Zebre Rugby: Guglielmo Palazzani; Dion Berryman, Giulio Bisegni, Matteo Pratichetti, Leonardo Sarto; Edoardo Padovani, Marcello Violi; Andrea Lovotti, Tommaso D’Apice , Dario Chistolini, Valerio Bernabo, Marco Bortolami (c), Jacopo Sarto, Johan Meyer, Filippo Ferrarini

Replacements: Oliviero Fabiani, Andrea de Marchi, Pietro Ceccarelli, George Biagi, Emiliano Caffini, Luke Burgess, Giiulio Toniolatti , Carlo Canna

Pau v Castres Olympique

Saturday, 14 November
Kick off: 20:45
Stade du Hameau
Referee: Ian Tempest (England),
Assistant ref: Tom Foley (England),
Assistant ref: Ross Campbell (England),
TMO: Sean Davey (England),
Citing Commissioner: Eugene Ryan (Ireland)

Teams

Pau: Charly Malie; Sereli Bobo, Julien Fumat (c), Jale Vatubua, Elijah Niko; Damien Traille, Thibault Daubagna; Chris King, Quentin Lespiaucq Brettes, Giorgi Natsarashvili, Claude Dry, Daniel Ramsay, Loic Bernad, Josefa Ulago Domolailai, James Coughlan

Replacements: Thomas Bianchin, Jérémy Hurou, Sylvain Charlet, Brice Monzeglio, Cameron Pierce, Samuel Marques, Watisoni Votu, Marika Vunibaka

Castres Olympique: Julien Dumora; Romain Martial, Florian Vialelle, Romain Cabannes (c), Remi Grosso; Daniel Kirkpatrick, Antoine Dupont; Saimone Taumoepeau, Marc-Antoine Rallier, Lucas Martinez, Christophe Samson, Victor Moreaux, Piula Faasalele, Mathieu Babillot, Johnnie Beattie

Replacements: Mathieu Bonello, Eric Sione, Mihaita Lazar, Anthony Jelonch, Theo Hannoyer, Thomas Combezou, Louis Decrop, Julien Seron

Newport Gwent Dragons v Sale Sharks

Sunday, 15 November
Kick off: 15:15
Rodney Parade
Referee: Alexandre Ruiz (France),
Assistant ref: Cedric Marchat (France),
Assistant ref: Jonathan Gasnier (France),
TMO: Vincent Azoulay (France),
Citing Commissioner: Alberto Recaldini (Italy)

Teams

Newport Gwent Dragons: Carl Meyer; Ashton Hewitt, Adam Hughes, Adam Warren, Nick Scott; Dorian Jones, Sarel Pretorius; Boris Stankovich, Elliot Dee, Shaun Knight, Cory Hill, Rynard Landman (c), Lewis Evans, Ollie Griffiths, Ed Jackson

Replacements: Rhys Buckley, Phil Price, Brok Harris, Matthew Screech, Toby Faletau, Charlie Davies, Jason Tovey, Ross Wardle

Sale Sharks: Tim Jeffers; Tom Brady, Mark Jennings, Sam Bedlow, Charlie Ingall; Nick MacLeod, james mitchell; James Flynn, Neil Briggs, Brian Mujati, Jon Mills (c), Andrei Ostrikov, Magnus Lund, Andrew Hughes, Vili Fihaki

Replacements: Cameron Neild, Jake Pope, Ross Harrison, George Nott, Josh Beaumont, Joe Ford, John O’Donnell, Neville Edwards

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close