European Rugby Challenge Cup Round 6 teams

The European Rugby Challenge Cup teams have been named

The starting teams and replacements as well as the match officials and kick off times for this weekend’s European Rugby Challenge Cup matches have been released.

Castres Olympique v Pau

Friday, 22 January
Kick off: 19:00
Stade Pierre Antoine
Referee: Ian Tempest (England),
Assistant ref: Craig Maxwell-Keys (England),
Assistant ref: Kevin Stewart (England),
Citing Commissioner: Buster White (England)

Castres Olympique: Julien Caminati; Sitiveni Sivivatu, Thomas Combezou, Remi Lamerat, Florian Vialelle; Benjamin Urdapilleta, Julien Seron; Saimone Taumoepeau, Marc-Antoine Rallier, Eric Sione, Christophe Samson, Benjamin Desroche, Yannick Caballero, Mathieu Babillot, Johnnie Beattie (c)

Replacements: Julien Beziat, Antoine Tichit, Karena Wihongi, Ibrahim Diarra, Theo Hannoyer, Francois Fontaine, Romain Cabannes, Valentin Mouysset

Pau: Damien Traille; Sireli Bobo, Julien Fumat, Jale Vatubua, Mosese Ratuvou; Colin Slade, Thibault Daubagna; Julien Jacquot, Quentin Lespiaucq Brettes, Chris King, Julien Pierre (c), Daniel Ramsay, Sean Dougall, Paddy Butler, James Coughlan

Replacements: Thomas Bianchin, Geoffrey Moise, Juan Pablo Orlandi, Claude Dry, Brice Monzeglio, Samuel Marques, Brandon Fajardo, Watisoni Votu

La Rochelle v Worcester Warriors

Friday, 22 January
Kick off: 19:30
Stade Marcel Deflandre
Referee: Elia Rizzo (Italy),
Assistant ref: Filippo Bertelli (Italy),
Assistant ref: Stefano Roscini (Italy),
Citing Commissioner: Dennis Jones (Wales)

La Rochelle : Kini Murimurivalu; Gabriel Lacroix, Jean-Pascal Barraque, Malietoa Hingano, Elliot Roudil; Zack Holmes, Julien Audy; Jordan Seneca, Hikairo Forbes, Uini Atonio (c), Damien Lagrange, Leo Cedaro, Romain Sazy, Romana Graham, Jone Qovu Nailiko

Replacements: Maxime Gau, Thomas Synaeghel, Gagi Bazadze, Zeno Kieft, Benoit Guyot, Ricky Januarie, Pierre Aguillon, Benjamin Lapeyre

Worcester Warriors: Ben Howard; Andy Short, Andy Symons, Ryan Mills, Dean Hammond; Tiff Eden, Luke Baldwin; Val Rapava Ruskin , Daniel George, Nick Schonert, Donncha O’Callaghan, Dan Sanderson , Marco Mama, Carl Kirwan, GJ van Velze (c)

Replacements: Ryan Bower, Ben Sowrey, Mike Daniels, Huw Taylor, Matt Cox, Charlie Mulchrone, Max Stelling, Perry Humphreys

Cardiff Blues v Rugby Calvisano

Friday, 22 January
Kick off: 19:45
BT Sport Cardiff Arms Park
Referee: Thomas Charabas (France),
Assistant ref: Arnaud Blondel (France),
Assistant ref: Luc Ramos (France),
Citing Commissioner: Andy Blyth (England)

Cardiff Blues: Dan Fish; Alex Cuthbert, Cory Allen, Gavin Evans, Tom James; Gareth Anscombe, Tavis Knoyle; Gethin Jenkins (c), Ethan Lewis, Dillon Lewis, Jarrad Hoeata, Lou Reed, Cam Dolan, Sam Warburton, Josh Navidi

Replacements: Matthew Rees, Tom Davies, Scott Andrews, Macauley Cook, Ellis Jenkins, Lloyd Williams, Rhys Patchell, Aled Summerhill

Rugby Calvisano: Ben De Jager; Giacomo De Santis, Alberto Chiesa, Tommy Castello (c), Marco Susio; Florin Vlaicu, Pablo Canavosio; Luca Scarsini, Lorenzo Giovanchelli, Rudy Biancotti, Michele Andreotti, Davide Zanetti, Matteo Archetti, Renato Giammarioli, Jim Tuivaiti

Replacements: Gabriele Morelli, Sami Panico, Marco Riccioni, Agustin Cavalieri, Emilio Vezzoli, Nicola Belardo, Riccardo Raffaele, Filippo Buscema

Montpellier v Harlequins

Friday, 22 January
Kick off: 20:45
Altrad Stadium
Referee: Ben Whitehouse (Wales),
Assistant ref: Sean Brickell (Wales),
Assistant ref: Jon Hardy (Wales),
TMO: Jonathan Mason (Wales),
Citing Commissioner: Ray Wilton (Wales)

Montpellier: Jesse Mogg; Benjamin Fall, Anthony Tuitavke, Robert Ebersohn, Marvin O’Connor; Demetri Catrakilis, Benoit Paillaugue; Mikheil Nariashvili, Bismarck Du Plessis, Jannie Du Plessis, Robins Tchale Watchou, Paul Willemse, Fulgence Ouedraogo (c), Wiaan Liebenberg, Akapusi Qera

Replacements: Charles Geli, Davit Kubriashvili, Pat Cilliers, Jacques Du Plessis, Antoine Battut, Nic White, Francois Trinh-Duc, Yvan Reilhac

Harlequins: Ross Chisholm; Marland Yarde, Matt Hopper, Harry Sloan, Charlie Walker; Ben Botica, Karl Dickson; Mark Lambert, Joe Gray, Will Collier, George Merrick, Charlie Matthews, Chris Robshaw, Luke Wallace, Jack Clifford (c)

Replacements: Rob Buchanan, Owen Evans, Adam Jones, Kieran Treadwell, Mat Luamanu, Danny Care, Tim Swiel, Winston Stanley .

Zebre Rugby v Gloucester Rugby

Saturday, 23 January
Kick off: 15:00
Stadio Sergio Lanfranchi
Referee: Gary Conway (Ireland),
Assistant ref: Eddie Hogan-O’Connell (Ireland),
Assistant ref: John Carvill (Ireland),
Citing Commissioner: Tim Lowry (Ireland)

Zebre Rugby: Kayle Van Zyl; Dion Berryman, Tommaso Boni, Matteo Pratichetti, Leonardo Sarto; Edoardo Padovani, Guglielmo Palazzani; Andrea de Marchi, Oliviero Fabiani, Pietro Ceccarelli, Valerio Bernabo, Marco Bortolami (c), Jacopo Sarto, Jean Cook, Dries van Schalkwyk

Replacements: Victor Emiliano Coria Marchetti, Bruno Postiglioni, Guillermo Roan, Gideon Koegelenberg, Federico Ruzza, Luke Burgess, Ulrich Beyers, Kelly Haimona

Gloucester Rugby: Rob Cook; David Halaifonua, Bill Meakes, Mark Atkinson, Stevie McColl; Billy Burns, Willi Heinz; Yann Thomas, Tom Lindsay, Paul Doran-Jones, Joe Latta, Mariano Galarza, Lewis Ludlow, Jacob Rowan (c), Ben Morgan

Replacements: Darren Dawiduik, Nick Wood, Josh McNulty, Tom Hicks, Elliot Stooke, Callum Braley, Charlie Sharples, Gareth Evans

Newcastle Falcons v Brive

Saturday, 23 January
Kick off: 15:00
Kingston Park
Referee: Leighton Hodges (Wales),
Assistant ref: Simon Rees (Wales),
Assistant ref: Greg Morgan (Wales),
Citing Commissioner: Paul Minto (Scotland)

Newcastle Falcons: Simon Hammersley; Alex Tait, Chris Harris, Juan Socino, Zach Kibirige; Craig Willis, Micky Young; Alex Rogers, Scott Lawson, Andy Foster, Mouritz Botha, Kane Thompson, Mark Wilson, Will Welch (c), Callum Chick

Replacements: George McGuigan, Ben Harris, Paddy Ryan, Calum Green, Richard Mayhew, Ruaridh Dawson, Adam Powell, Dan Marshall

Brive: Romain Sola; Guillaume Namy, Thomas Laranjeira, Christopher Tuatara, Benito Masilevu; Nicolas Bézy, Jean-Baptiste Pejoine (c); Damien Lavergne, Francois Da Ros, Damien Jourdain, Victor Lebas, Wilhelm Steenkamp, Fabien Sanconnie, Poutasi Luafutu, Petrus Hauman

Replacements: Guillaume Ribes, Lucas Pointud, Yusuf Tuncer, Sisa Koyamaibole, William Whetton, Teddy Iribaren, Benjamin Petre, Alfifeleti Mafi

Connacht Rugby v Enisei-STM

Saturday, 23 January
Kick off: 15:00
The Sportsground
Referee: Tom Foley (England),
Assistant ref: Greg Macdonald (England),
Assistant ref: Roger Baileff (England),
Citing Commissioner: Jean-Claude Legendre (France)

Connacht Rugby: Tiernan O’Halloran; Danie Poolman, Robbie Henshaw, Bundee Aki, Matt Healy; AJ MacGinty, Kieran Marmion; Denis Buckley, David Heffernan, Nathan White, Ultan Dillane, Aly Muldowney, John Muldoon (c), James Connolly, Eoghan Masterson

Replacements: Tom McCartney, Finlay Bealham, Rodney Ah You, George Naoupu, Sean O’Brien, Caolin Blade, Jack Carty, Rory Parata

Enisei-STM: Ramil Gaisin; Jurijs Baranovs (c), David Kacharava, Mikhail Babaev, Denis Simplikevich; Iurii Kushnarev, Alexey Shcherban; Alexey Volkov, Nazir Gasanov, Innokentiy Zykov, Uldis Saulite, Viacheslav Krasylnyk, Vitalii Orlov, Andrey Temnov, Anton Rudoi

Replacements: Stanislav Selskii, Andrei Polivalov, Evgenii Pronenko, Mikhail Sidorov, Igor Kurashov, Dmitriy Simonov, Nikolay Serkov, Plavel Butenko

Agen v London Irish

Saturday, 23 January
Kick off: 20:45
Stade Armandie
Referee: Lloyd Linton (Scotland),
Assistant ref: Cammy Rudkin (Scotland),
Assistant ref: Bob Nevins (Scotland),
Citing Commissioner: Alberto Recaldini (Italy)

Agen: Benoit Sicart; François Tardieu, Vincent Roux, Julien Heriteau, Filipo Nakosi; François Bouvier, Paul Abadie (c); Giorgi Tetrashvili, Marc Barthomeuf, Arthur Joly, Apisai Naikatini, Jean-Baptiste Roidot, Denis Marchois, Léo Bastien, Antoine Miquel

Replacements: Jalil Narjissi, Quentin Bethune, Dave Ryan, Corentin Braendlin, Nicolas Gal, Clement Darbo, Pierre Fouyssac, Tamaz Mchedlidze

London Irish: Theo Brophy Clews; Topsy Ojo (c), Fergus Mulchrone, Dom Waldouck, Tom Fowlie; Shane Geraghty, Scott Steele; Tom Smallbone, Tom Cruse, Leo Halavatau, Ollie Curry, David Sisi, Luke Narraway, Conor Gilsenan, Tom Guest

Replacements: Gerard Ellis, Johnny Harris, Halani Aulika, Rob McCusker, Matt Symons, Darren Allinson, Connor Murphy, Alex Lewington

Grenoble v Edinburgh Rugby

Saturday, 23 January
Kick off: 20:45
Stade des Alpes
Referee: Greg Garner (England),
Assistant ref: Andrew Small (England),
Assistant ref: Roy Maybank (England),
TMO: Geoff Warren (England),
Citing Commissioner: Chris Catling (England)

Grenoble: Gio Aplon; Xavier Mignot, Chris Farrell, Nigel Hunt, Daniel Kilioni; Jonathan Wisniewski, Charl McLeod; Fabien Barcella, Arnaud Heguy, Dayna Edwards, Ben Hand (c), Peter Kimlin, Henry Vanderglas, Mahamadou Diaby, Rory Grice

Replacements: Loick Jammes, Sona Taumalolo, Rossouw de Klerk, James Percival, Fabien Alexandre, Christophe Loustalot, Gilles Bosch, Fabien Gengenbacher

Edinburgh Rugby: Greig Tonks; Damien Hoyland, Michael Allen, Matt Scott, William Helu; Phil Burleigh, Sam Hidalgo-Clyne; Alasdair Dickinson, Ross Ford, WP Nel, Anton Bresler, Ben Toolis, Mike Coman (c), John Hardie, Cornell Du Preez

Replacements: Neil Cochrane, Allan Dell, Simon Berghan, Alex Toolis, Hamish Watson, Nathan Fowles, Andries Strauss, Dougie Fife

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA *

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close