European Rugby Challenge Cup Round 4 teams

The European Rugby Challenge Cup teams have been named

The starting teams and replacements as well as the match officials and kick off times for this weekend’s European Rugby Challenge Cup matches have been released.

Grenoble v Agen

Friday, 18 December
Kick off: 19:30
Stade des Alpes
Referee: Tom Foley (England),
Assistant ref: Craig Maxwell-Keys (England),
Assistant ref: Nigel Carrick (England),
Citing Commissioner: Steve Savage (England)

Grenoble: Clement Gelin; Tino Nemani, Fabrice Estebanez (c), Nigel Hunt, Armand Batlle; Jonathan Wisniewski, Lilian Saseras; Fabien Barcella, Laurent Bouchet, Dayna Edwards, Mathias Marie, Hendrik Roodt, Henry Vanderglas, Fabien Alexandre, Steven Setephano

Replacements: Loick Jammes, Denis Coulson, Walter Desmaison, Peter Kimlin, Mahamadou Diaby, Christophe Loustalot, Gilles Bosch, Robinson Caire

Agen: Benoit Sicart; Filipo Nakosi, Vincent Roux, Pierre Fouyssac, François Tardieu; François Bouvier, Paul Abadie (c); Quentin Bethune, Marc Barthomeuf, Arthur Joly, Jean-Baptiste Roidot, Corentin Braendlin, Denis Marchois, Léo Bastien, Marc Baget

Replacements: Jason Marshall, Viliamu Afatia, Giorgi Margvelani, Nicolas Gal, Clement Darbo, Thibaud Mazzoleni, Julien Heriteau, Marius Deguilhem

Edinburgh Rugby v London Irish

Friday, 18 December
Kick off: 19:30
BT Murrayfield Stadium
Referee: David Wilkinson (Ireland),
Assistant ref: Kieran Barry (Ireland),
Assistant ref: Barrie O’Connell (Ireland),
Citing Commissioner: Yves Thieffine (France)

Edinburgh Rugby: Greig Tonks; Damien Hoyland, Michael Allen, Matt Scott, Tom Brown; Phil Burleigh, Sam Hidalgo-Clyne; Rory Sutherland, Ross Ford, WP Nel, Anton Bresler, Alex Toolis, Mike Coman (c), John Hardie, Cornell Du Preez

Replacements: Neil Cochrane, Allan Dell, Simon Berghan, Jamie Ritchie, Magnus Bradbury, Sean Kennedy, Andries Strauss, Jack Cuthbert

London Irish: Topsy Ojo; Alex Lewington, Tom Fowlie, Johnny Wililams, Andrew Fenby; Shane Geraghty (c), Darren Allinson; Tom Court, Gerard Ellis, Ben Franks, Eoin Sheriff, Nic Rouse, Blair Cowan, Conor Gilsenan, Ofisa Treviranus

Replacements: Jimmy Stevens, Tom Smallbone, Leo Halavatau, David Sisi, Joe Trayfoot, Scott Steele, Chris Noakes, Fergus Mulchrone

Sale Sharks v Castres Olympique

Saturday, 19 December
Kick off: 14:30
AJ Bell Stadium
Referee: Dudley Phillips (Ireland),
Assistant ref: Mark Patton (Ireland),
Assistant ref: Paul Haycock (Ireland),
Citing Commissioner: Gwyn Bowden (Wales)

Sale Sharks: Tom Arscott; Tom Brady, Johnny Leota, Mark Jennings, Charlie Ingall; Joe Ford, james mitchell; Eifion Lewis-Roberts, Tommy Taylor, Vadim Cobilas, Jon Mills, Andrei Ostrikov, Mark Easter, David Seymour (c), Vili Fihaki

Replacements: Neil Briggs, Ross Harrison, James Flynn, Josh Beaumont, Cameron Neild, Peter Stringer, Danny Cipriani, Michael Haley

Castres Olympique: Geoffrey Palis; David Smith, Florian Vialelle, Remi Lamerat, Romain Martial; Julien Dumora, Antoine Dupont; Antoine Tichit, Marc-Antoine Rallier, Karena Wihongi, Christophe Samson, Victor Moreaux, Ibrahim Diarra, Alexandre Bias, Johnnie Beattie (c)

Replacements: Julien Beziat, Saimone Taumoepeau, Yohan Montes, Benjamin Desroche, Alex Tulou, Sitiveni Sivivatu, Thomas Combezou, Julien Seron

Harlequins v Rugby Calvisano

Saturday, 19 December
Kick off: 15:00
The Twickenham Stoop
Referee: Tual Trainini (France),
Assistant ref: Nicolas Datas (France),
Assistant ref: Bruno Gabaldon (France),
Citing Commissioner: Dennis Jones (Wales)

Harlequins: Tim Swiel; Marland Yarde, Winston Stanley, Jamie Roberts, James Chisholm; Ben Botica, Tito Tebaldi; Owen Evans, Rob Buchanan, Kyle Sinckler, George Merrick, Charlie Matthews, Archie White, Dave Ward, Jack Clifford (c)

Replacements: Joe Gray, Seb Adeniran-Olule, Adam Jones, Kieran Treadwell, Harry Sloan, Karl Dickson, Matt Hopper, Charlie Walker

Rugby Calvisano: Matteo Minozzi; Giacomo De Santis, Pablo Canavosio (c), Alberto Chiesa, Marco Susio; Florin Vlaicu, Riccardo Raffaele; Sami Panico, Lorenzo Giovanchelli, Rudy Biancotti, Michele Andreotti, Davide Zanetti, Nicola Belardo, Alessio Zdrilich, Renato Giammarioli

Replacements: Gabriele Morelli, Elia Violi, Marco Riccioni, Luca Beccaris, Matteo Archetti, Maxime Mbanda, Filippo Buscema, Daniele Di Giulio

Zebre Rugby v La Rochelle

Saturday, 19 December
Kick off: 15:00
Stadio Sergio Lanfranchi
Referee: Lloyd Linton (Scotland),
Assistant ref: Cammy Rudkin (Scotland),
Assistant ref: Bob Nevins (Scotland),
Citing Commissioner: Eugene Ryan (Ireland)

Zebre Rugby: Mils Muliaina; Dion Berryman, Tommaso Boni, Gonzalo Garcia, Leonardo Sarto; Edoardo Padovani, Luke Burgess; Andrea Lovotti, Tommaso D’Apice , Pietro Ceccarelli, Marco Bortolami, George Biagi (c), Jacopo Sarto, Johan Meyer, Paul Derbyshire

Replacements: Oliviero Fabiani, Andrea de Marchi, Guillermo Roan, Valerio Bernabo, Federico Ruzza, Guglielmo Palazzani, Giulio Bisegni, Carlo Canna

La Rochelle : Kini Murimurivalu; Gabriel Lacroix, Pierre Aguillon, Malietoa Hingano, Benjamin Lapeyre; Charles Bouldoire, Ricky Januarie; Vincent Pelo, Maxime Gau, Gagi Bazadze, Jason Eaton (c), Leo Cedaro, Romain Sazy, Zeno Kieft, Jone Qovu Nailiko

Replacements: David Roumieu, Thomas Synaeghel, Lekso Kaulashvili, Damien Lagrange, Kevin Gourdon, Jules Lebail, Elliot Roudil, Kamilieni Raivono

Brive v Enisei-STM

Saturday, 19 December
Kick off: 15:00
Stade Amédée-Domenech
Referee: Gary Conway (Ireland),
Assistant ref: Eddie Hogan-O’Connell (Ireland),
Assistant ref: Richard Kerr (Ireland),
Citing Commissioner: Achille Reali (Italy)

Brive: Romain Sola; Alfifeleti Mafi, Atila Septar, Thomas Laranjeira, Benito Masilevu; Matthieu Ugalde, Jean-Baptiste Pejoine (c); Damien Lavergne, Thomas Acquier, Kevin Buys, Victor Lebas, Wilhelm Steenkamp, Hugues Briatte, Poutasi Luafutu, Sisa Koyamaibole

Replacements: Guillaume Ribes, Goderzi Shvelidze, Damien Jourdain, Peet Marais, Fabien Sanconnie, William Whetton, Nicolas Bézy, Arnaud Mignardi

Enisei-STM: Robert Malneek; Igor Kurashov, Denis Simplikevich, Mikhail Babaev, David Kacharava; Iurii Kushnarev, Jurijs Baranovs (c); Alexey Volkov, Nazir Gasanov, Innokentiy Zykov, Uldis Saulite, Viacheslav Krasylnyk, Andrey Temnov, Vitalii Orlov, Anton Rudoi

Replacements: Stanislav Selskii, Andrei Polivalov, Evgenii Pronenko, Mikhail Sidorov, Plavel Butenko, Alexey Shcherban, Dmitriy Simonov, Ramil Gaisin

Pau v Newport Gwent Dragons

Saturday, 19 December
Kick off: 20:45
Stade du Hameau
Referee: Andrew Brace (Ireland),
Assistant ref: Frank Murphy (Ireland),
Assistant ref: Stuart Douglas (Ireland),
TMO: Kevin Beggs (Ireland),
Citing Commissioner: Dave Guyan (England)

Pau: Damien Traille; Sireli Bobo, Julien Fumat (c), Jale Vatubua, Mosese Ratuvou; Colin Slade, Thierry Lacrampe; Jérémy Hurou, Mehdi Boundjema, Sylvain Charlet, Daniel Ramsay, Julien Pierre, Josefa Ulago Domolailai, Paddy Butler, Brice Monzeglio

Replacements: Quentin Lespiaucq Brettes, Julien Jacquot, Euan Murray, James Coughlan, Sean Dougall, Thibault Daubagna, Conrad Smith, Watisoni Votu

Newport Gwent Dragons: Carl Meyer; Nick Scott, Adam Hughes, Adam Warren, Ashton Hewitt; Jason Tovey, Sarel Pretorius; Phil Price, Elliot Dee, Lloyd Fairbrother, Cory Hill, Rynard Landman (c), Nick Crosswell, Nic Cudd, Toby Faletau

Replacements: Rhys Buckley, Brok Harris, Shaun Knight, Matthew Screech, Ollie Griffiths, Charlie Davies, Dorian Jones, Ross Wardle

Newcastle Falcons v Connacht Rugby

Sunday, 20 December
Kick off: 15:00
Kingston Park
Referee: Ben Whitehouse (Wales),
Assistant ref: Sean Brickell (Wales),
Assistant ref: Greg Morgan (Wales),
Citing Commissioner: François Guers (France)

Newcastle Falcons: Simon Hammersley; Alex Tait, Belisario Agulla, Chris Harris, Marcus Watson; Craig Willis, Tane Takulua; Alex Rogers, Scott Lawson, Jon Welsh, Mouritz Botha, Sean Robinson, Will Welch (c), Dan Temm, Allister Hogg

Replacements: George McGuigan, Rob Vickers, Taione Vea, Calum Green, Richard Mayhew, Micky Young, Tom Catterick, Juan Socino

Connacht Rugby: Danie Poolman; Rory Parata, Peter Robb, Craig Ronaldson, Niyi Adeolokun; Shane O’Leary, Caolin Blade; Conan O’Donnell, Jason Harris Wright, Rodney Ah You, Danny Qualter, Andrew Browne, Sean O’Brien, Eoghan Masterson, George Naoupu (c)

Replacements: Shane Delahunt, Finlay Bealham, Saba Meunargia, Aly Muldowney, David Heffernan, Ian Porter, Jack Carty,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA *

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close