European Rugby Challenge Cup Round 3 teams

The European Rugby Challenge Cup teams have been named

The starting teams and replacements as well as the match officials and kick off times for this weekend’s European Rugby Challenge Cup matches have been released.

Cardiff Blues v Montpellier

Friday, 11 December
Kick off: 19:30
BT Sport Cardiff Arms Park

Match Officials
Referee: Peter Fitzgibbon (Ireland),
Assistant ref: Leo Colgan (Ireland),
Assistant ref: Paul Haycock (Ireland),
Citing Commissioner: Dave Guyan (England)

Cardiff Blues: Dan Fish; Alex Cuthbert, Rey Lee-Lo, Gavin Evans, Tom James; Rhys Patchell, Lloyd Williams (c); Sam Hobbs, Kristian Dacey, Tau Filise, Jarrad Hoeata, James Down, Macauley Cook, Josh Navidi, Josh Turnbull

Replacements: Ethan Lewis, Gethin Jenkins, Craig Mitchell, Scott Andrews, Cam Dolan, Tavis Knoyle, Jarrod Evans, Garyn Smith

Montpellier: Benjamin Fall; Timoci Nagusa, Anthony Tuitavke, Robert Ebersohn, Julien Malzieu; Benjamin Lucas, Benoit Paillaugue; Jamie Mackintosh, Bismarck Du Plessis, Pat Cilliers, Jacques Du Plessis, Paul Willemse, Wiaan Liebenberg, Antoine Battut (c), Akapusi Qera

Replacements: Charles Geli, Mikheil Nariashvili, Nicolas Mas, Robins Tchale Watchou, Fulgence Ouedraogo, Cameron Wright, Demetri Catrakilis, Anthony Floch

Connacht Rugby v Newcastle Falcons

Friday, 11 December
Kick off: 19:45
The Sportsground

Match Officials
Referee: Thomas Charabas (France),
Assistant ref: David Rosich (France),
Assistant ref: Laurent Amic (France),
Citing Commissioner: Patrice Frantschi (France)

Connacht Rugby: Tiernan O’Halloran (c); Niyi Adeolokun, Rory Parata, Peter Robb, Matt Healy; Jack Carty, Caolin Blade; Finlay Bealham, Jason Harris Wright, Nathan White, Ultan Dillane, Aly Muldowney, Sean O’Brien, James Connolly, George Naoupu

Replacements: Shane Delahunt, Conan O’Donnell, Rodney Ah You, Danny Qualter, David Heffernan, Ian Porter, Shane O’Leary, Danie Poolman

Newcastle Falcons: Simon Hammersley; Dan Marshall, Tom Penny, Chris Harris, Zach Kibirige; Craig Willis, Tane Takulua; Alex Rogers, Scott Lawson, Taione Vea, Will Witty, Mouritz Botha, Richard Mayhew (c), Dan Temm, Allister Hogg

Replacements: Rob Vickers, Ben Harris, Andy Foster, Calum Green, Callum Chick, Ruaridh Dawson, Juan Socino, Marcus Watson

La Rochelle v Zebre Rugby

Friday, 11 December
Kick off: 20:00
Stade Marcel Deflandre

Match Officials
Referee: Tom Foley (England),
Assistant ref: Andrew Small (England),
Assistant ref: Roger Baileff (England),
Citing Commissioner: Eddie Wigglesworth (Ireland)

La Rochelle : Benjamin Lapeyre; Lancelot Luteau, Elliot Roudil, Malietoa Hingano, Kini Murimurivalu; Fabien Fortassin, Jules Lebail; Thomas Synaeghel, Maxime Gau, Uini Atonio, Damien Lagrange, Leo Cedaro, Romain Sazy, Zeno Kieft (c), Jone Qovu Nailiko

Replacements: Benjamin Geledan, Jordan Seneca, Gagi Bazadze, Romana Graham, Benoit Guyot, Ricky Januarie, Jean-Pascal Barraque, Kamilieni Raivono

Zebre Rugby: Mils Muliaina; Kayle Van Zyl, Giulio Bisegni, Matteo Pratichetti, Michele Visentin; Edoardo Padovani, Luke Burgess; Andrea de Marchi, Victor Emiliano Coria Marchetti, Pietro Ceccarelli, Valerio Bernabo, Marco Bortolami (c), Filippo Ferrarini, Johan Meyer, Paul Derbyshire

Replacements: Tommaso D’Apice , Andrea Lovotti, Dario Chistolini, Federico Ruzza, Filippo Cristiano, Guglielmo Palazzani, Giiulio Toniolatti , Carlo Canna

Enisei-STM v Brive

Saturday, 12 December
Kick off: 14:00
Yug Stadium

Match Officials
Referee: Vlad Iordescu (Romania),
Assistant ref: Bodea Ionut (Romania),
Assistant ref: Serban Cristian (Romania),
Citing Commissioner: Peter Larter (England)

Enisei-STM: Igor Kurashov; Robert Malneek, David Kacharava, Mikhail Babaev, Denis Simplikevich; Iurii Kushnarev, Jurijs Baranovs (c); Alexey Volkov, Nazir Gasanov, Innokentiy Zykov, Uldis Saulite, Viacheslav Krasylnyk, Plavel Butenko, Mikhail Sidorov, Anton Rudoi

Replacements: Stanislav Selskii, Andrei Polivalov, Evgenii Pronenko, Andrey Temnov, Ramil Gaisin, Alexey Shcherban, Yaroslav Rechnev, Dmitrii Krotov

Brive: Anderson Neisen; Atila Septar, Arnaud Mignardi (c), Thomas Laranjeira, Benito Masilevu; Romain Sola, Nicolas Bézy; Damien Lavergne, Francois Da Ros, Yusuf Tuncer, Victor Lebas, Wilhelm Steenkamp, Hugues Briatte, Poutasi Luafutu, William Whetton

Replacements: Thomas Acquier, Goderzi Shvelidze, Kevin Buys, Fabien Sanconnie, Said Hireche, Péniami Narisia, David Delarue, Jean-Baptiste Pejoine

Newport Gwent Dragons v Pau

Saturday, 12 December
Kick off: 14:30
Rodney Parade

Match Officials
Referee: Craig Maxwell-Keys (England),
Assistant ref: Steve Lee (England),
Assistant ref: Robin Goodliffe (England),
Citing Commissioner: Andy Blyth (England)

Newport Gwent Dragons: Carl Meyer; Tom Prydie, Adam Hughes, Adam Warren, Ashton Hewitt; Dorian Jones, Sarel Pretorius; Phil Price, T Rhys Thomas (c), Brok Harris, Matthew Screech, Rynard Landman, Lewis Evans, Ollie Griffiths, Toby Faletau

Replacements: Elliot Dee, Lloyd Fairbrother, Shaun Knight, Cory Hill, Ed Jackson, Luc Jones, Jason Tovey, Ross Wardle

Pau: Romain Buros; Marika Vunibaka, Jale Vatubua, Watisoni Votu, Elijah Niko; Charly Malie, Samuel Marques; Chris King, Mehdi Boundjema, Euan Murray, Cameron Pierce, Claude Dry, Sean Dougall, Josefa Ulago Domolailai, Brice Monzeglio (c)

Replacements: Thomas Bianchin, Julien Jacquot, Giorgi Natsarashvili, Daniel Ramsay, Loic Bernad, Thierry Lacrampe, Pierre Dupouy, Mosese Ratuvou

Rugby Calvisano v Harlequins

Saturday, 12 December
Kick off: 14:30
Peroni Stadium

Match Officials
Referee: Ben Whitehouse (Wales),
Assistant ref: Sean Brickell (Wales),
Assistant ref: Greg Morgan (Wales),
Citing Commissioner: Tim Lowry (Ireland)

Rugby Calvisano: Matteo Minozzi; Ben De Jager, Pablo Canavosio (c), Alberto Chiesa, Marco Susio; Filippo Buscema, Riccardo Raffaele; Sami Panico, Lorenzo Giovanchelli, Rudy Biancotti, Agustin Cavalieri, Davide Zanetti, Nicola Belardo, Maxime Mbanda, Renato Giammarioli

Replacements: Luhandre Luus, Gabriele Morelli, Salvatore Costanzo, Michele Andreotti, Jim Tuivaiti, Matteo Archetti, Daniele Di Giulio, Giacomo De Santis

Harlequins: Tim Swiel; Ross Chisholm, Matt Hopper, Winston Stanley, Tim Visser; Ben Botica, Karl Dickson; Mark Lambert, Rob Buchanan, Will Collier, James Horwill, Charlie Matthews, Archie White, Luke Wallace, Jack Clifford (c)

Replacements: Dave Ward, Owen Evans, Kyle Sinckler, George Merrick, Kieran Treadwell, Tito Tebaldi, Harry Sloan, Charlie Walker

London Irish v Edinburgh Rugby

Saturday, 12 December
Kick off: 15:00
Madejski Stadium

Match Officials
Referee: Leighton Hodges (Wales),
Assistant ref: Neil Hennessy (Wales),
Assistant ref: Rhys Thomas (Wales),
Citing Commissioner: Alberto Recaldini (Italy)

London Irish: Sean Maitland; Alex Lewington, Aseli Tikoirotuma, Johnny Wililams, Andrew Fenby; Shane Geraghty, Brendan McKibbin; Tom Court, Gerard Ellis, Ben Franks, Eoin Sheriff, Jebb Sinclair, Luke Narraway (c), Conor Gilsenan, Ofisa Treviranus

Replacements: Jimmy Stevens, Tom Smallbone, Leo Halavatau, David Sisi, Blair Cowan, Darren Allinson, Theo Brophy Clews, Dom Waldouck

Edinburgh Rugby: Dougie Fife; Tom Brown, Michael Allen, Andries Strauss, Otulea Katoa; Greig Tonks, Nathan Fowles; Rory Sutherland, Neil Cochrane (c), John Andress, Anton Bresler, Alex Toolis, Jamie Ritchie, Hamish Watson, Cornell Du Preez

Replacements: George Turner, Grant Shiells, Simon Berghan, Magnus Bradbury, Chris Dean, Sam Hidalgo-Clyne, Blair Kinghorn, Damien Hoyland

Castres Olympique v Sale Sharks

Saturday, 12 December
Kick off: 20:45
Stade Pierre Antoine

Match Officials
Referee: David Wilkinson (Ireland),
Assistant ref: Andrew Brace (Ireland),
Assistant ref: Richard Kerr (Ireland),
TMO: Jude Quinn (Ireland),
Citing Commissioner: Francesco Grillo (Italy)

Castres Olympique: Julien Caminati; Romain Martial, Florian Vialelle, Romain Cabannes (c), Louis Decrop; Julien Dumora, Antoine Dupont; Saimone Taumoepeau, Marc-Antoine Rallier, Yohan Montes, Christophe Samson, Victor Moreaux, Yannick Caballero, Ibrahim Diarra, Johnnie Beattie

Replacements: Julien Beziat, Antoine Tichit, Lucas Martinez, Benjamin Desroche, Mathieu Babillot, Francois Fontaine, Julien Seron, Thomas Combezou

Sale Sharks: Tom Arscott; Neville Edwards, Will Addison, Mark Jennings, Charlie Ingall; Joe Ford, james mitchell; Eifion Lewis-Roberts, Neil Briggs, Brian Mujati, Jon Mills, Andrei Ostrikov, Magnus Lund, David Seymour (c), Mark Easter

Replacements: Tommy Taylor, James Flynn, Ciaran Parker, Josh Beaumont, Cameron Neild, Tim Jeffers, Sam James, Michael Haley

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA *

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close