Lions Vodacom Cup net cast wide

The Golden Lions have cast their net wide for the four-team Vodacom Cup trials to be held at Raiders Rugby Club on Wednesday afternoon (5pm).


New Vodacom Cup coach Hugo van As will be able to select from last year’s Lions side that won the national title in the provincial amateur league.


The 2007 Lions Sub-Union side, as well as the bulk of last year’s Vodacom Cup squad, have also been invited to the trials as teams, while the remainder of the three sides’ players as well as fringe players from the clubs will also get a chance to show their worth in a fourth trial side.


Van As will be assisted as fowards coach by former Springbok flanker Ian Macdonald, while former Lions back Jaco Booysen is the Vodacom Cup backline coach


The teams are:


Lions Amateur Provincial:


Ryno Luus (UJ), Lourens Dunn (Roodepoort), Leon de Klerk (Alberton), Eugene Marx (Alberton), Ebenhaeser Simba (UJ), Andre Williams (Eldoronians), Dean Bergsteedt (Raiders), Riaan van der Merwe (capt.) (Alberton), JP Janse van Rensburg (UJ), Harold Primo (Raiders), Ronnie Goodman (UJ), Nomaniu Tonga (Union), Clint van Niekerk (UJ), Lyle Sanders (Raiders), Micky Tchembou (Harlequins).

 

Lions Sub-Union XV:

 

Theo Calits (Ranfontein), Thabo Ntshanga (Soweto), Zingani Nyerenda (Inquina), Danie van Wyngaardt (Diggers), Lusu Booi (UJ), Louis Snyman (Police), Freddie Boshoff (Randfontein), Wynand van der Merwe (Jeppe), Jason O’Brein (Wanderers), Neville Stanton (Wanderers), Graeme Knight (Pirates), Christo Hugo (Randfontein), Pieter Flemmer (Wanderers), Dean Whiston (Wanderers), Gavin Hong (Wanderers).

 

Awie Griesel XV:

 

Mike Rauwlie (Wits), Riaan Conradie (Eden Park), Oscar Posthumus (Union), Heini Pedro (Eldoronians), Koos Roos (Randfontein), Marius van der Bergh (Union), Chris Eyre (Wits), Tiaan Botha (Randfontein), JP le Roux (Inquina), Johan Vermeulen (Eden Park), Rob Andrew (UJ), Nicky Cronje (Roodepoort), Marius Ments (Randfontein), BB Hever (Union), Zander Swart (Roodepoort).

 

Reserves: Thys Smit (Roodepoort), JP Luyt (Eldoronians), Clayton Kelly (Pirates0, Rynard vanm Niekerk (Germiston-Simmer), Reynald Isaacs (Eldoronians), Murray Spong (UJ), Christo koopman (Eldoronians), David Martolomeuz (Inquina), Julian Opperman (Eden Park).

 

Walter Minnaar XV:

Wikkie Swanepoel (Eden Park), Niel Visagie (Eden Park), Morne Ferguson (Alberton), Johan de Waal (Roodepoort), SJ Myburg (Germiston-Simmer), Hennie Oosthuisen (Roodepoort), Brendon Crowther (Pirates), Sifisio Svundla (Wits), Steve van Heerden (Randfontein), Sarel Boshoff (Randfontein), Louis Fourie (Roodepoort), Rodney Prins (Eldoronians), Beyan Oliphant (Eden Park), Gavin Hume (Randfontein), Chris Ndobe (Pirates), Hartwieg Driemeyer (Alberton).

 

Reserves: Jarrod McAroll (Pirates), Weasel Coetzee (Alberton), PT Engelbrecht (Union), Pietie meyer (Alberton), Pierre du Toit (Wits), Frikkie de Jager (Alberton), Pieter Franklin (Randfontein), Dino Greeff (Germiston-Simmer).

Sapa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close